Příběhy

Český bicykl za statisíce? Ano!Ručně vyráběná kola značky Festka kupují boháči i profesionální sportovci

Renata Lichtenegerová

Ručně vyráběná kola značky Festka kupují boháči i profesionální sportovci

Nadšení cyklisté z celého světa neváhají investovat statisícové částky do luxusních kol na míru české značky Festka. Stojí za ní bývalý profesionální závodník Michael Moureček a jeho kamarád Ondřej Novotný, mezi jejichž klienty dnes patří třeba automobilka BMW či milionáři z Dubaje. Čím jsou jejich kola tak výjimečná?

Automobilka BMW nedávno zatoužila nabídnout svým movitým zákazníkům ke sporťáku i8 navíc i luxusní bicykl. Zakázka, kterou by uvítal kterýkoliv výrobce jízdních kol na světě, se stala dalším z úspěchů teprve šestileté české značky Festka. Její tvůrci Michael Moureček a Ondřej Novotný (na snímku) vsadili na výrobu na míru z těch nejmodernějších materiálů a s originálním designem, díky čemuž nejen, že vyplnili mezeru na tuzemském trhu, ale zajistili si odbyt doslova po celém světě.

Nebylo co koupit

K nápadu vyrábět bicykly na míru přivedla Mourečka s Novotným přibližně před šesti lety náhoda. Respektive třicáté narozeniny prvního jmenovaného.

„Rodina mi chtěla dát k narozeninám kolo. Protože jsem býval profesionálním závodníkem, nechali výběr na mně. Já se rázem ocitl v zajímavé situaci. Měl jsem o kolech velké znalosti, ale nikdy jsem si žádné nekoupil, nikdy jsem nerozhodoval o značce, o komponentech či barvě. Chtěl jsem něco, co o mně řekne, jaký jsem cyklista. Abych na to nebyl sám přizval jsem mého současného společníka Ondřeje Novotného a začali jsme shánět kola,“ vzpomíná Moureček s tím, že od začátku bylo jasné, že hledají výrobek na míru. Jenže se ukázalo, že každý výrobce, který tehdy na trhu působil, měl nějaký vážný nedostatek. „Někdo nedělal kvalitní rámy, jiný neuměl hezký lak a tak dále. Nenechali jsme se odradit a vyjeli za hranice, ale tam byla situace podobná,“ pokračuje podnikatel.

Každý bicykl značky Festka je ručně vyrobený originál.

Z Česka do celého světa

Kamarádi se proto rozhodli, že zkusí kvalitní výrobu kol na míru nabídnout sami. Začali shánět dodavatele a postupně vybudovali firmu, která má dnes 17 zaměstnanců a obrat 25 milionů korun. „Daří se nám plnit plán, že každý rok zdvojnásobujeme naší výrobní kapacitu. Co vyrobíme, to dokážeme prodat. Letos to bude 300 rámů a příští rok se pokusíme přiblížit k číslu 600,“ říká Moureček.

Naprostá většina produkce Festky zatím putuje do zahraničí. Dobré jméno už firmu předchází třeba v Indonésii, Malajsii, Hongkongu, Sydney, Miami či Dubaji.

Nejlevnější kola značky Festka se dají pořídit za 80 tisíc korun, pod tuto cenovou hranici prý nemá smysl konkurovat čínským dovozům. Průměrná cena se pak pohybuje kolem 200 tisíc, nejluxusnější modely vyjdou kupce na 400 tisíc.

Každý kousek je originál

Za tyto částky získají zákazníci Festky kola přesně podle jejich představ a potřeb. „Poté, co si ujasníme materiál, komponenty a design, přijde jezdec na měření, které provádíme metodou motion capture, jež se používá například při výrobě animovaných filmů. Zdigitalizujeme jeho pohyb, navrhneme ideální pozici na kole a podle výsledků připravíme výkres rámu,“ popisuje Moureček.

Firma vyrábí z oceli, karbonu, titanu či kombinace karbonu a titanu a své výrobní postupy průběžně vylepšuje. Na modelech pro rok 2017 nyní spolupracuje například se strojní fakultou ČVUT. „Máme celou řadu vývojových kooperací s různými firmami, nejvýznamnější je s firmou CompoTech. Je fascinující kolik špičkových inženýrů naše malá země má. Vyrábět a vyvíjet v Česku je úžasně zábavné,“ říká Moureček.

Festka vyrobila bicykl k vozu BMW i8.

Kolo k bavoráku

A jak Festka pojala luxusní kolo ladící s vozem BMW i8 zmíněné v začátku článku?„Rám modelu BMW i8 je vyráběný podobnou technologií jako rám našeho kola, automobilka i my jsme použili karbon ke snížení hmotnosti a zvýšení tuhosti. Vůz je poháněn elektromotorem, my jsme použili elektricky ovládané komponenty Campagnolo Super Record EPS. Třešničkou na dortu je stejné barevné sladění kola a vozu,“ popisuje Moureček s tím, že prodejní cena tohoto bicyklu je 375 tisíc korun.

Diskuze