Podnikání

Nechcete přijít na buben?Pak se raději vyhněte těmto firmám!

Libuše Dočekalová

Pak se raději vyhněte těmto firmám!

Pochybné praktiky, špatná platební morálka, kontakty na podsvětí. Nejrizikovější firmy působící na tuzemském trhu lze podle analytiků vytipovat na základě toho, kde sídlí jejich mateřské společnosti.

Pokud byste hledali rychlou definici pro velmi rizikového obchodního partnera, pak je to firma sídlící na virtuální adrese v Praze s „matkou“, která se pro změnu zabydlela v jednom z daňových rájů. Vyplývá to alespoň z analýzy poradenské společnosti Bisnode. Úplně nejrizikovější jsou pak prý společnosti, které mají vlastníka se sídlem na Ostrově Man (Velká Británie), Seychelách nebo Bahamách! Takovým je nejrozumnější se vyhnout. Proč?

Na pokraji bankrotu

Česko podle analytiků přichází kvůli daňovým rájům každý rok až o desítky miliard korun. Další škody pak způsobuje možnost prát touto cestou špinavé peníze a maskovat trestnou činnost. A v neposlední řadě je zde také značné riziko pro poctivé obchodní partnery těchto subjektů. „Firmy s majitelem z daňového ráje jsou jednoznačně rizikovější a ekonomicky méně stabilní než běžná populace českých firem,“ shrnul výsledky zmíněné analýzy analytik Michal Řičař. Ve srovnání s ostatními společnostmi jsou podle něho ty z daňového ráje o 30 procent rizikovější a téměř čtvrtině z nich může v blízké době hrozit bankrot. Celkově pak vykazují horší platební morálku, jsou více ekonomicky nestabilní, méně ziskové, mají tendenci se zadlužovat cizím kapitálem a často disponují extrémně záporným vlastním kapitálem.

Pochybná minulost vlastníků

Z analýzy Bisnode také vyplývá, že vlastníci firem se sídlem v daňovém ráji měli v posledních pěti letech oproti běžným společnostem častěji propojení na subjekt, který je v insolvenci. „To je velmi důležité zjištění, neboť poukazuje na to, jakým způsobem sledované firmy fungují, nebo jaký typ podnikatelů za nimi stojí,“ upozorňuje Řičař.

Je jich stále více

Firem, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, v Česku stále přibývá. V prvním pololetí letošního roku se jejich počet zvýšil o 15 na celkových 13 434 subjektů. Vychytralé byznysmeny tedy od daňových rájů neodradila ani dubnová kauza Panama Papers, která odhalila, že v nich ukrývají své zisky desítky významných osob a celkově obrátila pozornost médií tímto směrem.

Diskuze