Zprávy

Reverzní hypotéky.Důchodci se chytli. Svoje nemovitosti dávají všanc pro pár korun renty

Renata Lichtenegerová

Důchodci se chytli. Svoje nemovitosti dávají všanc pro pár korun renty

Za měsíční rentu zatížili první senioři své domy a byty tučným úvěrem, takzvanou zpětnou hypotékou. Jedná se o zajímavý produkt pro důchodce, kteří nemají na chleba, nebo neetickou hru se smrtí?

Reverzní hypotéky začala v Česku jako vůbec první společnost nabízet firma Finemo.cz, a to na podzim loňského roku. Začátkem tohoto léta už firma médiím hlásila prvních deset klientů. Tedy seniorů, kteří si sjednali měsíční rentu, přičemž zatížili své nemovitosti úvěrem, který budou jednou muset splatit jejich dědici, pokud vůbec nějací existují. Není asi divu, že jsou to právě rodinní příslušníci seniorů, kterým se služba vůbec nezamlouvá. V diskuzích na internetu si stěžují mimo jiné na skutečnost, že jejich stařečci dostali nevyžádanou nabídku této služby poštou.

Důchodce s domem, ideálně bez dědiců

Jak to celé funguje? Pod pojmem zpětná či reverzní hypotéka se skrývá hypoteční úvěr pro seniory nad 60 let, jehož splatnost nastává až po jejich smrti (případně při prodeji dané nemovitosti nebo při nedodržování úvěrových podmínek). Úvěr je zajištěný nemovitostí a senior podpisem smlouvy získá měsíční rentu. Celkem ale může obdržet nanejvýš 50 procent z hodnoty domu či bytu, spíše méně, čímž se Finemo.cz nijak netají.

„Klienti mohou očekávat Rentu z nemovitosti ve výši 10 až 50 procent hodnoty nemovitosti, což je obdobné jako jinde ve světě. Pro vyšší hodnoty by byl produkt pro poskytovatele ztrátový a nemohl by být nabízen. Výši konkrétní Renty z nemovitosti ovlivňují tyto faktory: věk klienta, cena a lukrativnost nemovitosti, úrok z úvěru a částečně i zdravotní stav klienta,“ uvádí firma ve své tiskové zprávě. Částku důchodci půjčí s úrokem okolo 9,5 procenta, o který pak po celou dobu vyplácení renty narůstá „dluh“, který budou jednou muset dědici splatit. Pokud žádní neexistují, firma nemovitost prodá.

Možnost dožít doma

Že to celé zní až příliš nevýhodně? Přesto poptávka je. Podle zakladatelů a jednatelů firmy Jiřího Vránka a Marka Rokoského totiž staří lidé v tíživé finanční situaci ocení možnost nemovitost neprodávat a dožít tam, kde jsou doma. Senioři mají v nemovitosti zpravidla kumulovány celoživotní úspory. Reverzní hypotéka je jedna z možností, jak tyto úspory uvolnit a tím prožít stáří důstojněji. Produkt má prý své výhody i nevýhody, jednou z nevýhod je, že na případné dědice zbude menší majetek. „Pro někoho může být zajímavější vlastní dům či byt prodat a získat tak větší obnos peněz, a pak se odstěhovat do menšího, do nájmu nebo do seniorské rezidence. Pak je jistě řada seniorů, kteří mají dostatek úspor nebo kterým finančně mohou pomoci příbuzní. Takovým penzistům naši Rentu z nemovitosti nedoporučujeme" říká k tomu Vránek.

ČNB před službou varovala

Firma Finemo.cz také nesouhlasí s dřívějším varováním České národní banky, která úvěry označila za rizikové, protože v případě krachu společnosti poskytující zpětnou hypotéku přijde senior o všechno, o nemovitost i o rentu. „I kdyby společnost Finemo.cz zkrachovala, tak klienti o svou nemovitost určitě nepřijdou. Budou nadále vlastníky nemovitosti, a to až do konce života. Došlo by pouze k tomu, že by úvěrové smlouvy byly převedeny na nové majitele společnosti Finemo.cz nebo nové majitele smluv s klient,“ píše v tiskové zprávě.

První měsíce reverzní hypotéky na českém trhu podle jednatelů firmy ukázaly, že si tato služba své klienty najde. Nově navíc Finemo.cz nabízí lidem možnost investovat do jejích dluhopisů a tím se na zpětných hypotékách pro seniory podílet.

Diskuze