Příběhy

Jak jsem doma místo přítele našla exekutora...

Redakce

Jak jsem doma místo přítele našla exekutora...

Místo přítele jsem jednoho krásného úterního odpoledne po příchodu z práce v obývacím pokoji našla cizího muže. Moje první myšlenka byla, že nás vykrádají. Pak se mi ale ten člověk prokázal průkazem vykonavatele exekutora. Prvotní úlevu vystřídalo zoufalství. Výsledky totiž byly nakonec dost podobné. Téměř veškeré věci v mém bytě, které nebyly přišroubované ke zdi, byly oblepené zabavovacími nálepkami, některé z nich se chystal rovnou odvézt.

Zrovna před měsícem jsem si pořídila věci, na které jsem šetřila asi rok. Nový notebook a domácí kino. Na obojím se už skvěla nálepka „exekučně zabaveno“. Můj přítel prý má na sebe několik exekucí a nějak se mi s tím zapomněl svěřit. Chtělo se mi brečet. Snažila jsem se pánovi vysvětlit, že tyto věci jsou moje a neměl by je zabavovat. Byl ale neoblomný a řekl mi, ať si to vyřídím přímo s exekutorem. Přítel přišel domů asi dvě hodiny poté, co vykonavatel odešel. Přiznal se mi k dluhům a po prudké hádce odešel.

Základ: Nechat si pomoct!

Zcela zoufalá jsem si sedla k počítači a hledala pomoc. Nedařilo se mi ale najít advokáta, který by se specializoval přímo na exekuce, navíc jejich taxy mě definitivně vyděsily. Pak jsem zjistila, že právní pomoc v exekuci poskytují i exekutoři. Obrátila jsem se tedy na jednu z nich. Po telefonu mi doktorka Tvrdková vysvětlila, abych přišla na schůzku k nim a vzala s sebou doklady o zakoupení těch onálepkovaných věcí a i těch, které mi onen vykonavatel tehdy odvezl. Paní doktorka mě už během prvního rozhovoru velmi uklidnila. Vysvětlila mi, že nejen, že vykonavatel neměl sepsat například mou postel a lůžkoviny, ale třeba i to, že mi měl být ponechán dvojnásobek životního minima v hotovosti. Dala jsem mu totiž všechny peníze, co jsem u sebe měla. Ukázala mi i příslušné paragrafy, ale to pro mě bylo fakt těžké čtení.

Nejen, že mě uklidnilo, že už tu exekuci, která mě děsila, za mě vyřídí někdo jiný, ale během pár týdnů mi na základě návrhu na vyškrtnutí věcí ze soupisu a na zastavení exekuce, které mi paní exekutorka sepsala, přišlo rozhodnutí, že moje věci opravdu do exekuce nepatří. Za dalších pár dnů mi volal přímo onen pán, kterého jsem našla doma oblepovat většinu mého bytu, aby se se mnou dohodl na vrácení věcí, které tehdy odvezl. Sama sobě jsem děkovala, že jsem se včas obrátila o pomoc, protože jinak by mi doma byly zbyly kromě vzpomínek na přítele, který už se nevrátil, jenom holé zdi.

Příběh vychází z praxe Exekutorského úřadu Prahy 4, resp. týmu JUDr. Jany Tvrdkové. Více informací na www.tvrdkova.cz.

Diskuze