Zprávy

Kde se bere ochota Čechů zadlužit se kvůli týdnu relaxace?Dovolená za všechny prachy!

Renata Lichtenegerová

Dovolená za všechny prachy!

Jedeme, i když na to nemáme! Kvůli dovolené se Češi zadluží i na několik let. Podobně jako třeba v případě nákupu vánočních dárků, se tak někteří lidé dostanou i do vážných problémů kvůli investici, která pro ně nebyla životně důležitá.

Na dovolenou chce letos vyrazit 73 procent Čechů. Téměř 1,8 milionu ekonomicky aktivních lidí na ni šetří. Jedná se o vůbec nejčastější důvod, kvůli kterému si lidé dávají peníze stranou, což je pochopitelné, protože odpočinout si potřebuje každý a zájezdy nejsou zadarmo. Kdo zvolí tento postup, řadí se mezi odpovědnější část tuzemské populace. Právě investice do dovolené je totiž zároveň jedním z nejčastějších důvodů, proč si lidé půjčují. Letos o této „strategii“ uvažuje každý čtvrtý obyvatel Česka. A dost často bohužel zcela nedomyslí následky.

Začíná řetězec dluhů

Podle Tomáše Medřického, autora projektu Epohledávky.cz, si na dovolenou půjčují lidé napříč věkovým spektrem a obecně jde většinou o jedince finančně méně gramotné. „V období dovolených jsou lidé pod větším tlakem na nutnost získávání financí. Zároveň se snižuje jejich schopnost vyhodnotit rizikovost půjčky a neuváženě podepisují nevýhodné smlouvy. Půjčky na dovolenou jsou jedním z příkladů zahájení řetězce tvorby dluhů, který končí v oddlužení. Půjčené peníze pak lidé splácejí řadu let,“ upozorňuje Medřický.

Půjčka snadno a rychle

Nějakou půjčku má zhruba každý druhý Čech, splátky neplatí každý osmý a jeden z deseti Čechů si půjčuje proto, aby měl na splácení svých dluhů z minulosti. Vedle bank si lidé obecně nejčastěji půjčují od známých a rodiny. A pak jsou tu samozřejmě nebankovní instituce, které se předhánějí v nabídkách „rychlých“ a „snadných“ půjček. Pro představu, na trhu je těchto firem kolem 150. Podle aktuálního průzkumu srovnávače rychlých půjček kdodálíp.cz si právě od nebankovní instituce zvažuje letos na dovolenou půjčit zhruba pětina Čechů.

Diskuze