Zprávy

Ministr průmyslu a obchodu Mládek:Podnikatelé jsou díky naší vládě v dobré náladě

Kateřina Kotalová

Podnikatelé jsou díky naší vládě v dobré náladě

Zatímco bouřlivá nedělní debata ministra financí Andreje Babiše, šéfa ODS Petra Fialy a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa v Otázkách Václava Moravce plní titulky novin a zpravodajských serverů, primácká diskuze s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem z ČSSD a místopředsedkyní ODS Alexandrou Udženija tak trochu zapadla v propadlišti dějin. A to je škoda. První dáma ODS se v ní do muže, jenž v živnostnících vidí parazity, pořádně obula…

Slovní roztržku odstartovala Mládkova zdánlivě nevinná věta, ve které vyjádřil domněnku, kterak mezi podnikateli aktuálně panuje dobrá nálada. Řekl doslova: „Já si myslím, že malým a středním podnikům pomohlo to, že se naší vládě podařilo dostat zemi a ekonomiku ze špatné nálady, do které ji přivedla předchozí vláda.“ To 1. místopředsedkyni ODS nenechalo v klidu. „To si děláte legraci?,“ tázala se ostře a spustila lavinu dat, která o bezvadné náladě obzvlášť mezi malými a středně velkými podnikateli zrovna nesvědčí. „Takže. To, co je největší překážkou pro naše podnikatele, je nestabilní prostředí a neustálé represe. Dva a půl milionu hodin strávili naši podnikatelé nad kontrolním hlášením, chcete jim zavádět elektronickou evidenci tržeb, za vaší vlády se měnil třikrát zákon o DPH, čtyřikrát zákon o dani z příjmu, omezili jste paušály živnostníků, což vás asi nebude moc trápit, známe váš názor na živnostníky, o kterých říkáte, že jsou parazité,“ začala vypočítávat Udženija za tichého přihlížení ministra. „Omezujete prodejní dobu, zakazujete kouření v restauracích a tak dále. Čtyři z pěti podnikatelů říkají, že je pro ně největší brzdou administrativní zátěž. Vždyť my jsme až na 181. místě zemí z hlediska komplikovanosti systému a až na 82. místě z hlediska svobody podnikání a vy tu chcete tvrdit, jak se krásně staráte o podnikatele?! Podnikatelé jsou z vašich kroků znechuceni, a jestli to nevidíte, tak je to špatné,“ nešetřila Udženija ministra Mládka a odkázala na analýzu Hospodářské komory ČR, podle které by firemní právník potřeboval dva a půl roku jenom na to, aby byl schopen firmě vypracovat rozbor zákonů a represí posledního roku.

Je to v pohodě

Ministr průmyslu a obchodu nicméně situaci nevidí nijak tragicky. „Kdyby to bylo tak tragické, nestoupal by počet firem a nefungovali by tady živnostníci. ODS se nikdy nezastala poctivých, bojujete za neplatiče. My jsme řekli, že nebudeme zvyšovat daně, což ale znamená bé, že je budeme lépe vybírat. Podniky potřebují především poptávku, všechno ostatní je podřadné,“ domnívá se ministr průmyslu a obchodu.

Reprofoto FTV Prima

Diskuze